Банки обирають малий та середній агробізнес

Андрій Третяк, заступник голови правління "Мегабанку".
Андрій Третяк, заступник
голови правління "Мегабанку".

Чому аграріям не треба боятись альтернативних кредитам банківських продуктів та чому банки всі більше кредитують невеличких фермерів?

Серед великого бізнесу багато компаній, що переживають дефолт — Мрія, KSG, Мілкіленд, Авангард, проблеми у Харвіста і Креатива. Для МСБ — це нові можливості, наприклад, отримати частину земель, активи за привабливими умовами. Від банків — це більше уваги від фінансових інститутів, які змістили свій фокус з холдингів на МСБ. 

Наприклад, відповідно до стратегії розвитку на 2016-2019 рр., в нашому банку кредитування малого і середнього бізнесу, мікрокредитування  поставили серед головних пріоритетів. І для цього є всі підстави: кредитний портфель протягом  2015 року виріс на 27% до — 7 522 млн. грн., станом на 1 січня 2016 року. І 94% у структурі приросту — це саме кредитування малого і середнього бізнесу, мікрокредитування.

І з них значна частка — аграрії. За останні п'ять років питома вага частки сільгосппортфеля досягла 35% від загального обсягу кредитів, що видані. Цей бізнес досить специфічний, має сезонний характер, тому кредитний портфель досить динамічний і відповідно до затвердженої всіма акціонерами стратегії, буде нарощуватися в найближчі п'ять років. 

Що стосується дорожнечі банківських кредитів, то все відносно, при рівні інфляції за результатами 2015 року, який склав 43,3%, залучення кредитних коштів у поточну діяльність за середньою вартістю 22-24% річних є доцільним кроком і досить вигідним. Але є альтернативи кредитам, більш лояльні і доступні для невеликих фермерів. Крім стандартних фінансових інструментів підтримки агробізнесу розроблені послуги з авалювання векселів, що в рази знижує фінансове навантаження і робить більш рентабельним бізнес у цілому. Сільгоспвиробники активно використовують цей інструмент наразі. Як це працює: банки авалюють векселі, а постачальники посівного матеріалу, добрив і техніки приймають їх до оплати. Ця практика вже добре себе зарекомендувала, але працює вона тільки за однієї  умови — постачальник повинен довіряти банку, який авалював вексель, тобто гарантував зобов'язання того, хто цей вексель видав. Авальовані  векселі приймають сьогодні провідні постачальники сировинної бази для агробізнесу — Syngenta, BASF, Bayer, Adama і багато інших компаній.

Актуальним і сучасним напрямком фінансування, в тому числі і в агросекторі, є впровадженням заходів спрямованих на зменшення обсягів споживання енергоносіїв. Так, ми спільно з міжнародними фондами, в числі яких такі як GGF, Nefko, надаємо можливість підприємствам впровадити проекти з енергозбереження. Кредит на енергозбереження можуть отримати юридичні особи, що мають приватну форму власності, штат працівників — не більше 250 чоловік, що постійно працюють у компанії. Ну і певно, що компанія має бути зареєстрована відповідно до чинного законодавства України.

Також банк працює з багатьма постачальниками техніки, розроблені спеціальні партнерські програми, які дозволяють аграріям оновити парк техніки на більш вигідних умовах ніж стандартне кредитування. Серед наших партнерів такі відомі бренди як: "CLAAS", "JOHN DEERE", "NEW HOLLAND", "CASE"  що сьогодні серед  лідируючих виробничих компаній світового ринку у сегменті зернозбиральної техніки.

Наверх